Chladný květen a jaro 2020

Květen je dlouhodobě „nejnormálnější“ měsíc co se měsíčních statistik týká. Jeho průměrná odchylka od normálu je v posledních 10 letech  -0,2°C. Je to prakticky jediný měsíc se zápornou odchylkou vůči dlouhodobým průměrům. Další v pořadí je říjen, ale ten již má odchylku +0,5°C. Ostatní měsíce mají odchylku ještě vyšší a některé, zejména zimní měsíce, jí mají až téměř 2°C.

Květen 2020 byl výrazně chladnější než dlouhodobý průměr. Průměrná teplota byla 10,3°C, což je -2,9°C pod dlouhodobým průměrem. Může za to trend v povětrnostní situaci, kdy už od dubna převládalo počasí s malou oblačností a převládalo chladnější proudění okolo TV nad Skandinávií. To sice přineslo slunečné počasí, ale také výrazný pokles teplot v noci. V průběhu měsíce docházelo k přibývání oblačnosti a častěji pršelo, což mělo za následek nižší denní teploty. Průměrné teploty se tak držely pod normálem po většinu měsíce.  Srážkově měsíc květen dopadl s 55mm na 77% normálu a byl tak, po rekordně suchém dubnu, dalším srážkově podprůměrným měsícem. V květnu nebyl žádný letní den.

Díky tomu jaro 2020 skončilo s průměrnou teplotou 7,3°C jako druhé nejchladnější za posledních 10 let. Srážek spadlo 103mm, což je asi o 60mm méně než je normál. Během jara se vyskytlo rekordních 48 mrazových dní (původní rekord je 31).

Rekordy května 2020

  • Nejnižší měsíční Tp  +10,3°C (původní rekord +10,8°C)
  • Průměr minimálních teplot +3,4°C (původní rekord +5,2°C)
  • Mrazových dnů 7 (původní rekord 3)
  • Poslední mráz -0,7°C dne 22.5.20 (původní rekord 18.5.)
Odchylky průměrných teplot od průměru v průběhu jara 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..