Arduino – nejen meteostanice

arduino_logo-svg_

Arduino je elektronická “stavebnice”, se kterou je možné vytvářet rozmanité projekty. Jednou z vlastností je vysoká variabilita, díky které je možné sestavit třeba robota, rádio nebo alarm. Hranicí je pouze vaše vlastní fantazie. Stačí vybrat vhodnou základnu, případně další moduly a napsat vhodný software. Nebudu popisovat detaily, na internetu je informací dostatek.

Arduino UNO
Arduino UNO

Jednou z možností je i využití v meteorologii. Sestavení meteostanice je poměrně jednoduché a několik lidí takovéto stanice s úspěchem provozuje. Jako test jsem vytvořil jednoduchý projekt s teplotním čidlem, displejem a deskou Arduino Uno.

TempArduino

Použit byl teplotní senzor LM35DZ (úplně vlevo). Přesnost celé sestavy samozřejmě souvisí s kvalitou senzorů. K dispozici jsou senzory všeho druhu, lze tak sestavit kompletní meteostanici, včetně připojení k počítači a internetu. Některé z návodů, jak co kam zapojit, lze najít na internetu včetně programů (píše se v klonu C++), který je nutný k oživení projektu. K uvedenému zapojení byl použit následují program.

#include

LiquidCrystal lcd(12,11,5,4,3,2);
float tempC;
int tempPin = 0;
int reading;

void setup()
{
lcd.begin(16,2);
analogReference(INTERNAL);
Serial.begin(9600);
}

void loop()
{
reading = analogRead(tempPin);
tempC = reading / 9.31;

Serial.println(tempC);
lcd.clear();
lcd.setCursor(0,0);
lcd.print(tempC, 1);
lcd.print(” Celsius”);
lcd.setCursor(0,1);
lcd.print(((tempC * 9)/5 + 32), 1);
lcd.print(” Fahrenheit”);

delay(5000);

}

Protože meteostanici mám, tak tu samotnou nyní neřeším. Mám ovšem v plánu sestavit detektor blesků pomocí připojení Thunder click shieldu. Pokud jste něco podobného zapojovali, tak uvítám jakékoliv tipy a rady. Rovněž napište vaše zkušenosti s různými čidly, jejich přesností a zapojení. Rád vše uveřejním, třeba se to bude někomu hodit.

Mikro BUS Thunder click od  MikroElektroniky
Mikro BUS Thunder click od MikroElektroniky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.